بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
تاریخچه ورزش
     

مختصری از تاریخچه ورزش استان

 

قبل از تأسیس مدسه شوکتیه بیرجند (1286 شمسی)  که سومین مدرسه درسطح ایران پس از دارالفنون ورشدیه می باشداز مقوله ورزش اطلاعات چندانی در دست نیست وکلیه مطالب مندرج در این برگ مربوط به پس از تأسیسمدرسه می باشد ونقل قولی است از بزرگان وپیشکسوتان این امر در استان.

قبل از سال 1350 تربیت بدنی ها در سراسر کشور به صورت شورایی و دبیر خانه ورزش هر شهرستان اداره می شدند وفرماندار به عنوان مسئول این شورا رئیس آموزش وپرورش،شهردار و یک کارشناس ورزش عضو این شورا بودند . در مدرسه شوکتیه اکثر علوم آن زمان تدریس می شد به جز ورزش که معلمین متخصصی را در بر نداشت واینکه اصولاً ورزش هنوز جایگاه خاصی نداشت انجام خدمات ورزشی کلاس را معلم مربوط به همان کلاس صورت می داد و آن هم برابر با مدل واشکال ورزشی موجود که بیشتر نرمش و ورزشهای سوئدی بود.اولین کسی که به عنوان معلم ورزش در بین معلمین ودانش آموزان آن زمان مشهور شد اسدا.. ناصح بود که شخصی ورزشکار و ورزش دوست بود والبته وی هم مدرک تخصصی نداشت.

در سالهای قبل از 1330 بیرجند دو باشگاه ورزشی داشته،یکی واقع در مکانی تحت عنوان هنگ کهنه بنام باشگاه جوانان که مسئولیت آن را آقای فارابی بر عهده داشت و دیگری در کاروانسرای منوچهری بنام باشگاه ورزشی شماره 1 که مسئولیت آن را آقای میر سمیع (آژیر) عهده دار بود. اولین باشگاه ورزشی حدود سال 1324 در فرمانداری بیرجند به مدیریت فرماندار وقت آقای شریف شروع به کار کرد.

لازم به یاداوری است در همان ابتدا کنسولگری انگلیس در بیرجند برخی از رشته های رایج در آن کشور را در بیرجند به معرض نمایش گذاشته بود و چون تعداد  آنهابرای تشکیل تیم و تمرین بسنده نمی کردند از فرهنگیان ودانش آموزان تحت تعلیم بیرجندی استفاده کرده و مسابقاتی در رشته های فوتبال وتنیس برگزار می کردند. معروف است که اولین مسابقه فوتبال در سطح ایران در بیرجند بین دو تیم ناقص که مخلوطی از انگلیسی ها وایرانی ها بودند برگزار گردیده و افرادی چون مرحوم محمد علی شاهسونی،مرحوم مهرور و محمد حسن غنی و..... در آن شرکت داشتند.

ورزش ژیمناستیک در بیرجند از اواخر سال 1338با آمدن علی اکبر سنجاقساز از مشهد به بیرجند شروع شد.در مهر ماه 1339 آموزش ورزش ژیمناستیک در دبستان شوکتیه سابق بیرجند آغاز شد.

پس از مدت کوتاهی تیم ژیمناستیک بیرجند درمسابقات آموزشگاههای خراسان بزرگ شرکت وموفق به کسب مقام دوم گردید.

اولین فردی که به عنوان معلم ورزش با مدرک ورزشی به بیرجند اعزام شد شخصی بنام هومان بود که در تهران آموزش دیده بود ، ضمن اینکه اشخاصی چون ناصر محمودی ومحمد رضا معماری نیز در این امر شرکت داشتند.سپس با برگزاری کلاس هایی که در دانشسرای تربیت بدنی مشهد در نظر گرفته شده بود تعدادی از علاقمندان عازم وپس از فارغ التحصیلی به تعلیم این علم در بیرجند پرداختند،افرادی چون محمد تقی خرد پیشه ،محمد مهرور ،،میر سمیع. واز اینجا بود که افراد علاقمند ی به این علم پرداخته وبه آموزش هنر جویان روی آوردند و رشته های مختلفی را بنا نهادند.از این جمله می توان محمد تقی کاشانی ، رضایی طلب و محمد مهرور را نام برد که در رشته بوکس به تعلیم پرداختند.

در سال 1336 نجم الدین فارابی در رشته دوومیدانی(ده گانه) ضمن قهرمانی در کشور به المپیک ملبورن استرالیا اعزام شد.در سال 1338 قهرمانانی از بیرجند به مسابقات کشوری اعزام شدند از جمله محمد مهرور در رقابت با عبدالله موحد قهرمان شش دوره جهان در تهران به نتیجه مساوی دست یافت.

در سال 1346 زمین استادیوم ورزشی آزادی به متراژ 4 هکتار به صورت افتخاری توسط خانواده های مهرور و شیبانی در اختیار تربیت بدنی قرار گرفت.

در سال 1350 سازمان تربیت بدنی کشور دایر گردید و  پس از مدت 3 ماه اداره تربیت بدنی شهرستان بیرجند به ریاست محمد مهرور رسماً شروع به کار کرد.

در بازی های آسیایی 1354 منوچهر شمشیری یکی از ورزشکاران شایسته رشته دوومیدانی(در رشته های ده گانه) مقام پنجم آسیا را کسب نمود.

در بخش بانوان خانم ها، ایران شیبانی ومریم حقیقه از اولین کسانی بودند که به تدریس ورزش بانوان در بیرجند پرداختند،سپس خانم گنجی وزهرا فارابی به این کار مبادرت نمودند .

در سال 1360 حسن رضا خزاعی به عنوان غزال تیز پای بسکتبال خراسان بزرگ مطرح شد وبه تیم ملی راه یافت و به مدت 8 سال به شکل فعال و 4 سال به صورت نیمه فعال در تیم ملی بسکتبال ج.ا.ا به مسابقات ارتشهای جهان،مسابقات آسیایی بسکتبال در کوالالامپور،چین وچندین مسابقه دیگر اعزام شد.

در سال 1367 محمد تلواری به عنوان دومین سرپرست تربیت بدنی شهرستان کار خود را آغاز وتا 1379 ادامه یافت.در دهه 70 تیم باستانی بیرجند در چند دوره متوالی قهرمان ایران شد.

در تابستان1379 ساجد به عنوان رئیس تربیت بدنی بیرجند انتخاب ودر دوران ریاست ایشان تعدادی مسابقه کشوری به میزبانی بیرجند برگزار شد از جمله یک دوره مسابقه باستانی در رده سنی بالای 40 سال که بیرجند مقام اول این رقابتها را به دست آورد.

از سال  1381 تا1383سرپرستی اداره تربیت بدنی بیرجند به محمد رضا حسینی واگذار گردید،که برگزاری چند دوره مسابقات بوکس استانی پس از گذشت 34 سال با عنوان جام تیمورپناه وپیشکسوتان بوکس،برگزاری مسابقات کشتی جام محمد مهرور،اعزام تیم باستانی به کشور سوریه ولبنان برای اولین بار،از جمله فعالیتهای این دوره می باشد.

با تقسیم استان خراسان بزرگ از تاریخ7/7/83 رسماً مدیر کل تربیت بدنی از سوی سازمان انتخاب و به استان تازه تأسیس خراسان جنوبی که در اوایل سال 83 به استان ارتقا یافته بود رسماً معرفی گردید.اکنون از آن دوران خاطراتی باقی است حی وزنده که بسیار ارزشمند وگرانمایه هستند والهام گرفتن از نظرات آنان مایه تعالی ورزش استان می باشد،اینک در سایه آن زحمات و الفت های ورزشکارانی رشد می یابند جوانمرد ونیک منش که موجبات افتخار ایران و استان است ،مستمر و مستدام باد این پیروزی ها.

آخرین بروز رسانی : 1389/02/08 12:52:24  تعداد مشاهده : 5374  نویسنده / ویرایشگر : سمیه نعیمی پور

اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS